Az V. Romani Film Fest nyertesei - Második Alapítvány

Mosoly
Színes magyar dokumentumfilm, 52 perc, 2014
r: Jánoska István és Zsiga Ottó
Szintia kétszer is visszatért a bölcsőhalálból, a pici lány úgy döntött, élni akar. Egy anya és beteg kislányának története.

2. helyezett

Besence Open
Színes magyar dokumentumfilm, 68 perc, 2013
r: Kovács Kristóf

Egy szegény és elfeledett magyar zsákfaluban él 126 lakos, melyből 102 (beleértve a polgármestert) roma, és 98%-uk munkanélküli. De ez sem tántorítja el a polgármestert álmától, hogy olyan európai polgárokat neveljen a falu lakosaiból, akik havi fix fizetésért dolgoznak, és akik a dolgos nap végén sportolni mennek. Hogy e vízióját megvalósítsa, a polgármester mindenféle uniós és hazai pályázaton elindul, amiből kettőt el is nyert az elmúlt években: az egyik egy kertészeti program létrehozásáról, a másik pedig egy teniszpálya építéséről szól. A falusiak még csak a tévében láttak teniszt, de a nagyvárosi, profi teniszedző fáradozásainak köszönhetően napi tréningbe kezdenek.

3. helyezett
Szebb jövőért: mi nem járőrözünk, mi megfigyelünk
Színes magyar dokumentumfilm, 10 perc, 2010
r: Surányi Ádám
A TASZ kamerája előtt a magyarbánhegyesiek arról számoltak be 2013 őszén, hogy gyermekeik megszenvedik a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület (SZJPE) falubeli jelenlétét. Egy román származású férfi kezéből kisfiát akarták kirángatni az egyesület tagjai, amikor otthonában felkeresték. A helyi romák arról panaszkodnak, az SZJPE egyenruhásai gyakran az utcán is, minden alap nélkül feltartóztatják őket.

4. helyezett

Kosarak és gyökerek az 1-es útnál 2014
Színes magyar dokumentumfilm, 6 perc
r: Galyas Gyula

Herceghalom és Bicske között, a 1-es út mellett van Háromrózsa, a te-lepülés, ahol a vesszőkosarak a kerítésen lógnak, mellette megmunkált gyökerek, köcsögfák, rajtuk a lomtalanításból származó régi tárgyak láthatók. Bakró Miklós húsz éve él itt feleségével és nyolc gyermekével. A film őket mutatja be.

Különdíjban részesült Boros Ferenc és Rozmán László Sárga, piros, kék – Ferkovics József útjai című alkotása.

Gratulálunk a díjazottaknak!